Orman ve Su İşleri Bakanlığına Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Hakkında Rapor Sunulmuştur.

17 Ağustos 2012 Tarih ve 28387 Sayılı Orman Muhafaza Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Hakkında Dernek Yönetimi Tarafından Düzenlenen Rapordur

27 Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı orman işletme müdürlüklerinde görev yapan orman muhafaza memurlarının atama ve yer değiştirme yönetmeliği hakkında, Orman Muhafaza Memurları ve Emeklileri Derneğine intikal eden tepkiler üzerine dernek yönetim kurulu 5 Ağustos 2012 günü toplanarak aşağıdaki tespitleri yapmıştır.

1)      Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin, sadece son yürürlük tarihinden sonra işe alınan çalışanlara uygulanmasının uygun olacağı,

2)      Alt yapısı yeterli olmayan yönetmeliğin STK’ların görüşleri alınmadan uygulamaya geçilmemesi konusunda;

a-      Mevcut çalışan birim amir ve memurların çalışma şartları ile ilgili görüş ve önerileri alındıktan sonra uygulanabilir hale getirilmelidir.

b-      Mevcut çalışan orman muhafaza memurları ve amirlerinin doğacak genel sorunları (okul, dersane, sağlık gibi) göz önünde bulundurulmalıdır.

c-      İşletmelerde devam eden üretim ve koruma hizmetlerinin, söz konusu yönetmelikle büyük zafiyete uğrayacağı ve kayıplar yaşanacağı öngörülmektedir.

3)      Söz konusu yönetmelik, ancak norm kadro aşımı nedeniyle yığılmaların olduğu bölgelerde uygulanabilecekken, genelde uygulanması durumunda az sayıda özveriyle çok iş yapan memurlar da cezalandırılmış olacaktır.

4)      Yangın, üretim ve korumayla ilgili görevli memurun çevreyi ancak 3-5 yılda tanıması mümkün olacağından, tam verimli olacağı dönemde değiştirilmesi teşkilatta büyük maddi ve manevi zararlara yol açabilecektir.

5)      Yönetmeliğin, teşkilat personeli arasında sadece orman muhafaza memurları ve amirleri için çıkarılmış olmasının ayrımcılığa ve güvensizliğe neden olacağı ve bu durumun hukuki açıdan da uygun olmayacağı tespitleri yapılmıştır.

Dernek Yönetim Kurulu adına bu rapor tarafımızdan hazırlanmıştır. 05.09.2012

 

Kategoriler

Benzer Yazılar

VEFAT

İzmit Orman İşletme Müdürlüğünden Emekli Orman Muhafaza Memuru Kadri İLHAN vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet…

6 adet yorum “Orman ve Su İşleri Bakanlığına Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Hakkında Rapor Sunulmuştur.

 1. Mehmet GÜNEŞ Reply

  Bu görüşlere sonuna kadar katılıyorum ben yaptım oldu siz uygulayın dercesine devlette devamlılık var hiç inceleme ve değerlendirmeler yapılmadan uygulamalar madem bir şeyler yapacaksınız orman muhafaza memurlarının çalışma şartlarını ve görev yönetmeliğini yenileyinde eh oldu diyelim ve alkışlayalım.

 2. mustafa şimşek Reply

  neden uygulamalar alt tabakadan başlar,neden hep uygulamaları alt tabaka için çıkarırlar anlamak mümkün değil.iğneyi önce kendine sok sokki karşındakine çuvaldıza soktuğun zaman ne kadar canının yanacağını az da olsa hisset.ama kabahat bizlerde.bağlı olduğumuz sendikalerın başında kimler var bu yönetmelikleri çıkaranlarla aynı statüde olanlar amirler. biz bunların eline baktığımız sürece bunlar bize az gerçekten bize bu yapılanlar çok az.

  • yazar Post authorReply

   18.09.2012 TARİHLİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIDA ALDIĞIMIZ KARARLA, YÖNETMELİKLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM BAŞLATTIK. İLERİKİ GELİŞMELERİDE DERGİDEMİZDE VE SİTEMİZDE BİLGİ VERİLECEKTİR.

 3. mustafa erdem Reply

  bu yönetmenliği hazırlayanlar önce orman muhafaza memurlarının özlük haklarını düzeltsinler ondan sonra bu yönetmenliği çıkarsınlar.Taşrada çalışanlara ek bir tazminat verin merkezi yerlerdeki yığımaları bak nasıl önlemiş olacaklar.

 4. özlem Reply

  ya ben biseyı anlamdım şimdi yer değiştirme olucak mı olmayacak mı biri bana söylesın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir