Orman Muhafaza Memurlarından Silah Ruhsat Harcı Alınmaması İle İlgili Başbakanlığa Yazılan Talep Yazısı

81.001.039 / 866

  Emekli Olan Orman Muhafaza Memurlarından

  Alınan Silah Ruhsat Harç Paraları hak.                       Düzce; 05/10/2015

 

                                     Sayın; 

Ahmet DAVUTOĞLU

       BAŞBAKAN

                                    ANKARA

        

Ülke ormanlarının korunması sırasında 200’ ün üzerinde meslek şehidi veren kurumun mensupları olarak, Emekli olan Orman Muhafaza Memurlarından 5 yılda bir 3.500 TL silah ruhsat harç parası alınması nedeniyle mağduriyetimiz devam etmektedir. 6 bin çalışan ve 10 bin de emekli olmak üzere 16 bin orman muhafaza memurunu ilgilendiren bu mağduriyetin giderilebilmesinin parti programınıza alınabilmesi taleplerimizle;

Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki, Yönetmeliğin 23.01.1991 tarih 91/1779 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile mezkur yönetmeliğin 6. maddesi özel kanunlarına göre “Her yerde ve her zaman silah taşımalarına izin verilen kamu görevlilerinin edindikleri zati silahlarına istekleri halinde ayrı ayrı taşıma ruhsatı verilir, bu kişilerden ruhsat harcı alınmaz” der.

Aynı yönetmeliğin 10. madde g fıkrası 31.08.1956 tarih ve 6831 sayılı Orman Kanununun 77. maddesi gereğince görevde iken demirbaş silahını taşıyan Orman Muhafaza Memurları Emekli olduklarında satın alacakları zati silahlarını ve kanuni yoldan edindikleri şahsi silahlarını taşıyabilir, hükmünü amildir.

Ayrıca İçişleri Bakanlığının 17.07.1997 tarih ve 151 sayılı yönetmelik değişikliği genelgesinde bu hükümlerin açık ve seçik bir şekilde pekiştirilmiş olmasına karşın, çalışırken yapmış olduğu adli ve kolluk görevlerinden ötürü husumete maruz kalmaları nedeniyle can güvenliğini korumak için yasal hakkını kullanarak ruhsat talebinde bulunmuş ve kendilerine 2002 yılına kadar harçsız ruhsat verilmişken, ruhsat yenileme ve yasalara uygun olarak edindiği zati silahlarına ruhsat talebinde bulunan Emekli meslektaşlarımızdan, mezkur yönetmelik ve genelgelere rağmen ilgililerce 3.500 TL harç parası talep edilmektedir. Çalışan ve emekli olan Orman Muhafaza Memurlarımızın, alınmakta olan harç parası konusundaki rahatsızlıkları, sızlanmaları derneğimize sık sık intikal etmektedir.  Önemli bir sorun olarak var olan bu durum, yasa yapıcı Meclisimize ve ilgili Bakanlıklara defalarca yazışmalarımızla ve şifahen görüşmelerimizle aktarılmasına rağmen bir sonuç alınamamıştır.

Emekli Orman Muhafaza Memurlarının silah ruhsat harcı alınmaması için 6831 Sayılı Orman Kanunu ile silah taşıma yetkisi verilen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü kadrolarında çalışan Orman Muhafaza Memurları Adli Kolluk Görevlisi olup, benzer nitelikli görev yapan kurumlardaki diğer personele tanınan haklardan aynen istifade etmelerini sağlayan düzenleme yapılması için zatıalinizin talimatı ile parti programınıza alınabilmesi meslektaşlarımızı ve 16 bin meslektaşımızı mutlu edecektir.

Söz konusu yasanın gerçekleşebilmesi ve bu mağduriyetimizin giderilmesinin sağlanabilmesini ilgilerinize saygılarımızla arz ederiz.

 

Cenati CAP                   Fikri AKSU

Genel Sekreter            Genel Başkan

Kategoriler

Benzer Yazılar

DUYURU!!!

Çalışan ve Emekli Üyelerimizin Silah Ruhsatı Alma Aşamasında İstenilen Belgeler.. 1-) Tam teşekküllü hastaneden sağlık…

KINAMA!!

Akyazı İşletme Müdürlüğü, Güney Dokurcun İşletme şefliği sınırlarında kalan Haydarlar Köyünde, 28.05.2020 tarih ve saat…

7 adet yorum “Orman Muhafaza Memurlarından Silah Ruhsat Harcı Alınmaması İle İlgili Başbakanlığa Yazılan Talep Yazısı

 1. Davut Reply

  Secim oncesi tam zamaninda gerekli olan yere yazilmis bir dilekce insallah olumlu cevap alinir da bu sıkıntı ordadan kalkar.

 2. HARUN KIRMIZI Reply

  Yıllardan beri bu silah ruhsat harç parası emekli orman muhafaza memurları ve ilgili kişileri uzmektedir yasa ciktimi çıkmadı mı diye şahsi fikrim emekli orman muhafaza memuruyum sanırım Bakanlığımız bu kişiler emekli oldular ve işimiz bitti anlayışı içinde ilgilenmiyorlar emeklilerden bu silah taşıma yetkisinide alsınlar hiç olmazsa herkes kendini ona göre ayarlar. Kişi silahı almış çalışırken ruhsat parası yok emekli oluyorsun maaşın yarısı gidiyor silah ruhsat harcı karşına çıkıyor nerden odiyelim zaten zor geciniyoruz kendi malimizi teslim etmek zorunda kalıyoruz saygilarimla.

  • yazar Post authorReply

   Çalışmalar devam ediyor. Kabinenin oluşmasını bekliyoruz, mücadeleye devam edeceğiz.

 3. Mehmet Bayram Reply

  Emeği geçen herkese teşekkürler. Kanun ne zaman yayınlanacak emniyete nezaman ulaşacak bu konuda bilgi verirseniz ona göre hareket ederiz.

 4. ormancı uğur Reply

  Orman muhafaza mem. arkadaşlar silah ruhsat harcı alınmamasına dair yazı gerekli yerlere ulaşmıştır. EMEĞİ GEÇEN HERKEZE TEŞEKKÜRLER

 5. Ali Kuzu Reply

  Ben Ali, 2014 yılına kadar 27 yıl Orman Muhafaza Memuru olarak Çalıştım. Ondan sonra 5 yıldır başka göreve atandım.Kadrom değişti. Şimdi emekli olsam,Silah taşıma yetkim olurmu.Yani vergisiz olarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir