ORMAN MUHAFAZA MEMURLARI GÖREV YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI İSTENEN TALEPLERİMİZ BAKANLIĞA ve GENEL MÜDÜRLÜĞE SUNULDU

Üyelerimizle yaptığımız tespitler sonucu hazırlanan Orman Muhafaza Memurları Görev ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelikte yapılması istenen değişiklik talepleri

 

1.      “Toplu koruma ekipleri Şeflik Merkezlerinde oluşturulmalı” Orman Muhafaza Memurları merkezde hizmet tahsisli lojmanlarda ikamet ettirilmeli, tayin atamalarda eğitim, eş ve sağlık durumları göz önünde bulundurulmalıdır.
2.      Orman Muhafaza Memurlarının çalışma sahası “zimmet uygulaması” kaldırılarak, sadece yapmış oldukları görevlerden sorumlu olmalıdırlar.
3.      Orman Muhafaza Memurları kolluk kuvveti sayılmaktadır. Kolluk görevini yapabilmede hukuki konulara hâkim olabilecek ve onları hayata geçirebilecek “yetki ve salahiyetin” tam olarak verilmesi sağlanmalıdır.
4.      Orman Muhafaza Memurları görev yönetmeliği açık ve şeffaf olmalı, yönetmelik maddeleri dışında “diğer işler” adında istismara açık görevlendirmeler yapılmamalıdır.
5.      Orman Muhafaza Memurlarının “çalışma saatleri” belirlenmeli, haftada 2 (iki) gün izin kullanmaları sağlanmalıdır.
6.      Orman Muhafaza Memurları görevlerinde “zati demirbaş silahla teçhiz” edilmelidirler.
7.      Hizmet süresi 15 yıldan fazla olan Orman Muhafaza Memurları, “Baş Muhafaza Memuru” olarak yetki ve imkânlarla donatılmalıdır.
8.      Orman Muhafaza Memurları, görevlerinde “7 gün 24 saat esasına göre görevli sayılmaları” kaldırılarak, mesai saati kavramı yeniden düzenlenmelidir.
9.      Orman Muhafaza Memurları günümüz şartlarına uygun olarak, “teknolojik imkânlardan” yararlandırılmalı, araç ve gereçlerle (GPS, dizüstü bilgisayar vs.) teçhiz edilmelidir.
10.  Orman Muhafaza Memurlarına, görev alanlarının geniş olması nedeniyle yaptıkları işlerde “branşlaşmaya” gidilmeli, “teknik hizmet sınıfına alınarak teknik kadro” verilmelidir.
11.  Memuriyete yeni başlayan Orman Muhafaza Memurlarına en az 6 ay “mesleki eğitim” verilmelidir.
12.  Orman Muhafaza Memurlarının İşletme Şefliği harici “geçici görevlendirme” uygulamaları azaltılmalı, görevlendirilenlere de tam harcırah ödenmelidir.
13.  Orman Muhafaza Memurları “görev sahalarının geniş olması” beraberinde iş sağlığı ve güvenliği riskini getirebileceğinden, görev alanı büyüklükleri makul düzeye çekilmelidir.
14.  “Resmi üniformalar” ülkenin iklim farklılıkları göz önüne alınarak verilmelidir. Üretimin yapıldığı ve yangına hassas bölgelerde çalışan ekipler, arazide dayanıklı giyim ve donanımla teçhiz edilmelidir.
15.  Orman Muhafaza Memurlarının kendileri ile eşlerinin doğdukları ve nüfusa kayıtlı oldukları İlçelerde çalışamazlar hükmü; Emniyet sınıfına getirilmiş olan “nüfus sınırlaması kriterleri” Orman Muhafaza Memurlarına da uygulanmalı ve halen birçok İl’den büyük olan “İlçelerde çalışma engeli” kaldırılmalıdır.

Dernek Yönetim Kurulu

Kategoriler

Benzer Yazılar

VEFAT

İzmit Orman İşletme Müdürlüğünden Emekli Orman Muhafaza Memuru Kadri İLHAN vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet…

8 adet yorum “ORMAN MUHAFAZA MEMURLARI GÖREV YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI İSTENEN TALEPLERİMİZ BAKANLIĞA ve GENEL MÜDÜRLÜĞE SUNULDU

 1. Mustafa BAŞKAN Reply

  DERNEK HOŞ GÜZEL. AMA ORMAN MUHAFAZA MEMURLARI SADECE KORUMADA Kİ MEMURLAR DAN MI MEYDANA GELİYOR?KAÇ DEFA FİDANLIK YA DA AĞAÇLANDIRMADA Kİ MEMURLARIN SORUNLARINI GÜNDEME GETİRDİNİZ YA DA ÇÖZÜM BULDUNUZ DOĞRUSU MERAK EDİYORUM…KAÇ YER DE SÖZ ETTİNİZ?BAŞARILAR….

  • yazar Post authorReply

   Biz tüm Orman Muhafaza Memurlarının sorunlarıyla ilgileniyoruz fidanlık ağaçlandırma diye ayırmıyoruz.

 2. Satılmış ŞEN Reply

  DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLARDA ÇALIŞAN BİZ ORMAN MUHAFAZA MEMURLARINDAN HİÇ BAHSETMİYORSUNUZ BİZ BU KURULUŞUN ÜVEY EVLATLARIMIYIZ

 3. Samet Reply

  Evet Dernek malesef sadece orman genel müdürlüğünde görevli orman muhafaza memurlarıyla ilgileniyor Milli Parklar yada diğer birimdeki orman muhafaza memurlarını görmezden geliyor sanırım OGM deki memurlar bana yeter zihniyeti bu. Eğer tüm orman muhafaza memurlarının sorunlarına eğilmez iseniz asla orman muhafaza memurlarını temsil eden dernek olamazssınız.Yarın gider başkasıda milli parklarda görevli orman muhafaza memurları derneği yada fidanlıklarda görevli orman muhafaza memurları derneği kurar…!!!

  • yazar Post authorReply

   Biz tüm Orman Muhafaza Memurlarının sorunları ile ilgileniyoruz. Hepsini temsil ediyoruz.

 4. HALİL NEMUTLU Reply

  ORMAN MUHAFAZA MEMURURU DERNEGİNİN İLK DEFA HER NE KADAR SORUNLARI VE YORUMLARI YAYINLAMASADA BÖYLE BİR DOGRU TESBİTİ İNTERNET SAYFALARINDA YAYINLADIKLARINDAN DOLAYI TESEKKUR EDİYORUM.

 5. emrah Reply

  yıl 2016 ve bu sorunların hiçbirinde bir değişiklik yok bu demek oluyor ki ya sizi dikkate almayacak kadar pasif durumda görüyorlar yada sayı olarak az buldukları içi sesi çıkmaz bunların diye dikkate almış gibi görünüp sallamıyorlar bu işin peşine düşüldü mü yada bu iş için kaç kez tekrar tekrar yazı yollandı ne oldu diye bilgi alındı sözde kalması o kadar can sıkıcı ki anlatamam

  • yazar Post authorReply

   çalışmalarımız olumlu yönde devam etmektedir. Dergimizden takip edebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir