İnebolu’da Yabanıl Meyve Fidanlığı Oluşturuldu

İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü’nde özellikle kestane olmak üzere yabanıl meyve ağaçlarının fidanları üretiliyor.

İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü Özlüce Şefliği Çaydüzü Deposu’nda yaklaşık 3000 m2.lik alanda oluşturulan geçici fidanlıkta 100 adet fidan yastığı oluşturuldu. Sulama sistemiyle de desteklenen fidanlıkta 100 m2. de sera tesis edildi.

2010 yılında 600 Kg. kestane, 100 Kg. badem, 150 Kg. ceviz ve fıstık çamı, 10 Kg. harnup, 2 Kg. ahlat tohumu olmak üzere 19 türde toplam 130.000 adet tüpe ekim yapıldı.

Özlüce Orman İşletme Şefi Ramazan ÖZTÜRK tarafında yürütülen çalışmalarda 2011 yılında da tohum çıkarma ve saklama odacıklarını tesisi, sulama sisteminin güçlendirilmesi harnup üretiminin arttırılması, Sorbus unedo’da (kocayemiş) ise 8000 ppm IBA (indol butonik asit) çözeltisi ile köklendirme çalışması yapılması, bu yolla iki aylık bir dönemde(şubat-mart) 5000 adet kocayemiş fidanı üretilmesi hedefleniyor.

Konuyla İlgili olarak Kastamonu Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı BEŞEL “özellikle Karadeniz kıyısında yer alan bozuk kestane ve defne alanlarının rehabilitasyonu ile köylüye gelir getirici yabani meyve fidanlarının üretilerek hem bozuk orman alanlarının iyileştirilmesine hem de vatandaşa özel orman kurma çalışmalarına katkı yapmak üzere dağıtmak amacıyla tesis etmekte olduğumuz fidanlık çalışmalarının daha da geliştirilmesi gayreti içindeyiz.  Ormanlardan sadece odun hammaddesi üreten bir kurum olmaktan çok Genel Müdürlüğümüzün de emirleri doğrultusunda doğal hayatın güçlendirerek devamlılığını sağlayan, ormanlardaki tür zenginliğimizi koruyarak ormanların diğer yararlarını da öne çıkaran ve insanımıza yeni gelir kapıları açan bu çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

Kategoriler

Benzer Yazılar

VEFAT

İzmit Orman İşletme Müdürlüğünden Emekli Orman Muhafaza Memuru Kadri İLHAN vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir