21 Mart Dünya Ormancılık Gününüz Kutlu Olsun…

1839’da düzenli bir kurum haline gelen Orman Genel Müdürlüğü’müzün 180. Kuruluş yıl dönümünün de kutlandığı günümüzde, Uluslar arası arenada önemi kavranan ormanların, Birleşmiş Milletler tarafından 1975’te 21 Mart gününün “Dünya Ormancılık Günü” aynı haftanın da “Orman Haftası” olarak ilan edilip kutlanmasına imkan tanıyan sözleşmeler neticesinde, Ülkemizde de her yıl 21 Mart günü ve haftası çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Temiz havası, su kaynaklarının devamlılığı; toprak oluşumunun sağlanması ve muhafazasıyla erozyon ve çölleşmenin önlenmesi; odun hammaddesi ve diğer ürünleriyle ekonomiye olumlu katkısı ile düzenli bir iş imkanı ve istihdam yaratılması; küresel ısınmanın önlenmesine olan katkısıyla iklim ve yağış düzeninin korunması sonucu doğal afetlerin önüne geçilebilmesi; bünyesindeki canlılara yaşam alanı oluşturmasıyla biyolojik zenginliğin sağlanması gibi sayısız nimetlere sahiptir ormanlarımız.

İnsan ve toplum sağlığı üzerinde uluslar arası stratejik öneme sahip, insanların geleceğini doğrudan etkileyen, ekolojik sosyal dokulara ve doğal kaynaklara sahip bir mesleğin mensupları olmaktan her zaman gurur duymuşuzdur.

Orman Teşkilatının, ormanları koruyup geliştirmek, ekosistem bütünlüğü içinde topluma çok yönlü faydalar sağlamak, gelecek nesillere sağlıklı yaşanabilir doğaya sahip bir yurt bırakacak ormancılık yönetimlerine sahip olmak gibi misyonu; insana, doğaya ve çevreye duyarlı şeffaf ve saygın yönetime sahip bir kurum olması gibi evrak üzerinden bir vizyona sahip olduğunu biliyoruz.

O halde bugün, ormanların korunması, geliştirilmesi, varlığını sürdürmesi için sadece kurumun kendi çabası ve çıkardığı kanunlarla yürümesini beklemek saflık olacaktır. Ülkelerin, Ormancılığını ileriye taşıyacak olan da geriye götürecek olan da yine siyasi yönetimlerin ormancılık politikaları olacaktır. O nedenle, şeffaf, katılımcılığa önem verilmesi; sivil toplum kuruluşlarının fikir ve görüşleri, düşünce, deneyim ve öngörülerinde işbirliğine açık olunması; toplumun sağduyu ve güveninin kazanılması için beklentilerine cevap verilmesi yanında paylaşımcılık, etkileşim, bilgi toplumu olma; halkla doğru ilişkiler; küreselleşme kurallarına uyum; kurum kültürü oluşturulması gibi uygulanacak ormancılık politikaları, Ormancılığın geleceğinde önemli ve belirleyici bir etken olacaktır. Katılımcılığın sağlanmasına, TEMA Vakfının, doğa ve ormancılık üzerindeki yankılarını ve başarılı olan katkılarını örnek verebiliriz.

Bugün kurumlar, her ne kadar teknolojik gelişmelere sahne oluyorsa da bunları kullanabilecek insan kaynağının yetiştirilip önem verilmesiyle ancak beklenen başarı sağlanabilecektir. Çalışanına tüm sosyal, ekonomik ve özlük haklarının verilmesi, çalışma koşullarının değişen günün şartlarına göre düzenlenmesi ve iyileştirilmesi konularının ihmal edilmesi, günü kurtarmaya yönelik sığ bir ormancılık yönetim anlayışı olacaktır. Bireysel anlamda ve kurumsal çağdaş yönetim stratejileri ile insan kaynaklarının geliştirilmesi ve değer verilmesi önemlidir. Kuruma aidiyet ve sadakat duygularının geliştirilmesiyle birlikte ele alınabilecek bireyin özgürlükçü ve güçlü iradesiyle mesleği ve toplumu daha iyi yerlere taşıyabileceği inancındayız.

Mutlu ormancılık temennilerimizle, tekrar “21 Mart Dünya Ormancılık Gününüz” kutlu olsun.

 

Dernek Yönetim Kurulu Adına
Genel Başkan
Fikri AKSU

Kategoriler

Benzer Yazılar

VEFAT

Mudurnu Orman İşletme Müdürlüğünde görevli Orman Muhafaza Memuru Yusuf AKBAL'ın babaannesi Naile AKBAL vefat etmiştir.…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir